Pri zariaďovaný kúpeľne, len málo kto uvažuje nad tým, aké sú vodovodné batérie dôležité. Ich každodenné používanie, nám dáva o dôvod viac si uvedomiť zásady, pre ktoré by sme sa mali rozhodnúť kúpiť kvalitné batérie bez kompromisov. Svojou funkčnosťou, dizajnom a spôsobom používania je momentálne dnes na trhu veľa výrobcov, ktorý ponúkajú zaujímavé tvary pre každú kúpeľňu.
Ako to bolo za starých čias nám približujú už len zopár filmov, kde sa celá rodina umývala v sude a vodovodnú batériu nahrádzali vedrom:-). Alebo ešte lepšie keď sa chodievalo na dedinský potok kúpať tak nám prúd vody poskytol dostatok vody na akú takú hygienu. Bolo to určite zaujímavé a pôsobivé, ale dnes je minulosť minulosťou a musíme uvažovať kde vôbec kvalitnú vodu zobrať a ako s ňou hospodáriť.
Je rozumné si rozobrať ako celý systém funguje a čoho sa vyvarovať.
V dnešnej dobe sú nám známe viaceré možnosti dodávky vody a preto si ich len stručne priblížime. Viac ako 70% ľudí na slovensku má dodávku vody od centrálnych spoločností, ktorí Vám bezproblémovo dodávajú vodu až do domu. No tak ako si platíme za vodné a stočné, tak by sme mali vedieť akú vodu pijeme. Preto na vyžiadanie, by Vám mal dodávateľ poskytnúť laboratórny rozbor vody, ktorý bol schválený kontrolou. Len takto sa viete vyvarovať problémov, ktoré Vám v budúcnosti môže spôsobiť voda. Vo vode sa môže vyskytovať príliš veľa vápnika, pesticídov a iných zmesí ktoré sa nespájajú s vhodnou vodou na pitie a môžu pri dlhšom používaní znehodnotiť systém. Pre výskyt týchto chemických zložení existujú rôzne filtre, ktoré eliminujú zloženie a správnou voľbou je vhodná aj na pitie. Tieto zásady platia aj pre dodávku vody zo studní, ale laboratórny rozbor si budete musieť hradiť sami.
Ďalšou vhodnou investíciou je redukčný ventil, ktorý Vám vyváži tlak v systéme aby nebol kolísavý, alebo príliš vysoký, Vysoký tlak môže spôsobovať záťaž na systém a tým pádom aj tlak na vodovodné batérie ku ktorému dochádza k deformácii vnútra.
Vodovodná batéria, ktorá netesní a kvapká (cca desať kvapiek za minútu), Vám môže spôsobiť úbytok vody 150 L vody mesačne. Pri kúpe batérii treba venovať pozornosť a vybrať si naozaj kvalitnú batériu, ktorá má aj šetriaci perlátor. Perlátor primiešavaním vzduchom dodáva efekt plnosti tečúcej vody. U väčšiny značkových batérií je to samozrejmosťou. Poďme sa spolu pozrieť na to ako možno si vybrať batériu.
Rozdelenie vodovodných batérií podľa funkčnosti:
kohútikové batérie
pákové batérie
umývadlové batérie
kuchynské batérie
bidetové batérie
sprchové batérie
vaňové batérie
tlačné batérie
Kohútikové batérie
V dnešnej dobe sú kohútikové batérie skôr dizajnovým retro prvkom ako samozrejmosťou. Tieto batérie dnes nahradzujú moderné a úsporné batérie. Ľudia ktorý stále cítia nostalgiu a majú radi dedinský štýl si stále nájdu svoju kohútikovú batériu. No ich cena v poslednej dobe je ako keď si chcete kúpiť obraz od Picasa. Je to predsa už len štýl, ktorý je minulosťou.
Naopak trendom súčastnosti je určite páková batéria. Od svojho predchodcu sa líši v niekoľkých smeroch. Páková batéria dokáže plynulé a jednoduché nastavenie teploty vody a tým aj nastavenie prietoku. Je to veľmi jednoduché stačí chytiť rukoväť a posúvať horizontálne a vertikálne. Čo sa týka dizajnu v tomto smere nemá batéria konkurenciu od hranatých cez atypické no jednoducho tu tvorcovia sú bez hraníc. Na trhu sa objavilo veľmi veľa výrobcov z ktorých chcem spomenúť kludi, oras, grohe, hansgrohe, sú to svetový výrobcovia batérií, ktorý nielen dokážu vyrobiť kvalitnú batériu, ale taktiež je tu kvalitný servis a dlhoročná záruka. Od svojich azijských konkurentov sa líšia v kvalite kartuše (vždy kupujte s keramickými kartušami), konštrukcia batérie je niekoľkonásobne ťažšia vďaka kvalitnej mosadze, no a v neposlednom rade je povrchová úprava viacnásobne upravovaná. Je samozrejme na každom z nás čo si vyberie ale ako to poznáte nie som tak bohatý aby som si kupoval lacné batérie :-)
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára